Pohádky jsou pro lidi důležité.

Dětem, do jejich podvědomí ukládají věčnou víru v dobro.

V dospělých, víru v dobro stále oživují.

mrak-uvod

Yvonna Kršková a Josef Melena – zakládající a jediní členové souboru.
První pohádku zahráli dětem už v roce 1994.

Po absolvování Lidové konzervatoře začali hrát pohádky z autorské dílny. „Klenotnice pokladů z krásných českých pohádek je naplněná po okraj, stačí do ní jen sáhnout“, a tak naše pohádky jsou psané vždy na motivy, které ctí klasiky. Lidové zvyky a obyčeje, lidské city – se v současnosti, začaly vytrácet z každodennosti, tím, že se o ně opíráme a hrajeme s nimi a o nich snažíme se ukládat tyto hodnoty do srdíček dětí i dospělých.

Poučeni a vyzbrojeni zdravou dávkou teorie i praxe z Lidové konzervatoře - obor režie a dramaturgie - Josef Melena a Yvonna Kršková založili toto loutko-činoherní – dnes  alternativní divadlo. Jejich první kroky vedl dlouholetý člen Divadla Drak v Hradci Králové Boris Šlechta. Dále pak vedly klikaté cestičky osudu Mraků až k Janu Prokešovi - režisérovi a principálovi pražského Divadla Elf. A právě v sestavě Prokeš - Kršková - Melena dostalo Divadýlko Mrak svůj osobitý výraz a divadelní "obličej". Všechny komedie pocházejí z jejich autorské dílny a jsou psány hercům "přímo na tělo". Ve svých inscenacích tvůrci vycházejí z klasických pohádek či témat i reálného prostředí a tyto vjemy s pokorou přepisují do dnešní divadelní řeči tak, aby i v dnešní době, pohádková moudrost pohladila i poučila dušičky malých i velkých diváků. Divadýlko Mrak hraje především pro malé diváky, ale bravura s jakou herci zvládají převleky i ovládají loutky všech druhů, typů a velikostí jim získala sympatie i u dospělého publika. 

A tak je již téměř pravidlem, že u jejich pohádek, které jsou navíc protkány písničkami a osobitým humorem, se baví jak malí tak velcí diváci. Pro sdělení tématu jsou vždy použity jiné prostředky, protože s každým novým inscenovaným příběhem vychází soubor na další cestu hledání nových a nových divadelních zázraků a možností a zkratek... jak dobít srdce diváčka, diváka i odborného porotce... Cestu k svému publiku má Mrak otevřenou již od roku 1994, protože právě tak dlouho jezdí po vlastech českých a hraje a hraje a mimo jiné se i sem tam zúčastňuje divadelních přehlídek amatérských i profesionálních - Femadu v Libici nad Cidlinou, Českolipského divadelního podzimu, Modrého kocoura v Turnově, Dospělí dětem v Havlíčkově Brodě, Miniteatro Havířov atd. atd. atd..... je-li nějaká přehlídka soutěžní a tak si i Mrak doveze domů nějakou tu cenu - třeba od Dillie za nejlepší scénář, od Syndikátu Novinářů za zpracování klasiky, ale nejcennější pro soubor jsou ceny od dětí a Dětských porot a těch Mrak taky pár posbíral.