velikonocni
nadpis velikonocni
Na motivy lidových zvyků a obyčejů sepsal a zrežíroval: Jan Prokeš
Dramaturgie: Yvonna Kršková 
Hudba: na motivy lidových písní Josef Melena
Výprava a loutky:  Luboš Sobotka.
Hrají: Yvonna Kršková a Josef Melena 
Režie: Jan Prokeš
. 
Dny se prodlužují, země se probouzí ze zimního spánku, lidé oslavují období Velikonoc. Holčička Andulka, poučena babičkou - se snaží úzkostlivě dodržovat řadu rituálů a zvyků, které jsou spojeny s oslavou probouzející se přírody. „O jedno vejce se má každý rozdělit - jednu polovičku snísti sám - druhou jinému dát - vzpomene-li si, když zabloudí, s kým vajíčko jedl - najde cestu...“, a tak snězením vajíčka, zpečetí Andulka nové přátelství s Pepinou, která jí zasvětí do obyčejů jakými je vynášení moreny ( zimy ) či přinášení líta ( jara ).
Pepínina touha po pokladu je ale větší než její víra v nové přátelství, a tak Andulku zradí. Zaslepena vidinou perel a pokladu se vydá do podzemní říše elfů a královny Mab. 
V podzemí, mají elfíci plné ruce práce s posledním rovnáním a vycíděním okvětních lístků, úpravou cibulek či nalíváním vůní do květů. Tam jsou stříbrem sněženky, zlatem pampelišky a perlami kočičky. Pepina se dozví, že královna říše elfů - Mab je už po tisíciletí smutná , protože lidé na ní zapomínají a přestávají dodržovat rituály - spojené s obdivem a pokorou k přírodě, kterými ji kdysi uctívali. Kdysi královna plakala slzy smutku, které se měnily v perly. 
Poblouzňena vidinou perlel, se Pepina propadne přímo do jeskyně dvouhlavého skřeta Kudibala, toho, který po léta kradl všechny slzy - perly a poklady pilně střádal. Kudibal vetřelce zajme a začaruje v žábu. Mezitím, Andulka obdaruje skřítka Puka medem - aby ho nepoštípaly včely. Skřítek z vděku pomůže Andulce zachránit elfí říši před zánikem a rozesmát královnu Mab. 

...a jak to dopadne s hamižnou a zakletou Pepinou a zlým skřetem Kudibalem, zda elfíci stačí protlačit kytičky na svět v tu pravou chvíli - aby je nežehl mráz a na kolik zapomenutých zvyků si vzpomene Andulka... 

Na všechny otázky odpovíme v 50 minut trvajícím, výpravném, pohádkovém, 
divadelním představení, které je vhodné pro děti Mateřských škol a 1. stupňů Základních škol. 

Pohádka je zasazena do velkých barevných kulis, dobově a stylově laděných divadelních kostýmů, zpestřena množstvím loutek všech velikostí, propletena nečekanými scénickými nápady a celá doladěná tóny lidových písní a slovy známých i zapomenutých říkaček.

...aby realizace pořadu byla bez problémů, prosíme Vás, o dodržení těchto podmínek : 
Jeviště min. 5 x 4m, přívod 23OV, základní nasvícení jeviště, přístup do sálu 1,5 h před začátkem, šatnu...